Rok szkolny 2023/2024

 

Bezpieczny Internet

Porady dla rodziców

Bezpieczeństwo dziecka w sieci

 

Chcielibyśmy przypomnieć Państwu kilka zagadnień, na które warto zwrócić uwagę w kontekście bezpieczeństwa dziecka w sieci.

Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, co ich dzieci robią w Internecie, bo dzieci to przed nimi skrzętnie ukrywają.

Jedynie 4 proc. rodziców w Polsce przyznaje, że nie ma pojęcia, co ich dzieci robią w Internecie. Jednak pięciokrotnie więcej dzieci (ok. 20 proc.) twierdzi, że ich rodzice nie wiedzą, co one robią.

Co najmniej jedno dziecko na 10 odwiedza serwisy z treściami przeznaczonymi dla dorosłych, gdy są poza kontrolą rodziców.

40 proc. dzieci przyznaje, że czasami przerywa to, co właśnie robi w sieci, gdy pojawiają się rodzice.

Najczęstsze zagrożenia, na jakie narażone są dzieci w Internecie:

  • kontakt z treściami pornograficznymi
  • kontakt z materiałami epatującymi przemocą
  • kontakt z pedofilami
  • uzależnienie od Internetu
  • kontakt z internetowymi oszustami
  • nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem
  • konsekwencje finansowe (korzystanie z pozornie darmowych materiałów)
  • nieświadome udostępnianie informacji (np. numerów kart, adresów, haseł)

 

Podstawowe zasady bezpieczeństwa z materiałów „Dziecko w sieci Fundacji Dzieci Niczyje”.

1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.

Możesz w tym celu posłużyć się „Umową o bezpiecznym korzystaniu z Internetu”.

2. Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie.

Nie musisz być policjantem, który sprawdza każdą ze stron, na które wchodzi Twoje dziecko. Nie pozwól jednak, by dziecko zamykało się sam na sam z komputerem w swoim pokoju.

3. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci.  Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc!

Jako rodzic jesteś odpowiedzialny zarówno za wprowadzenie swojego dziecka w świat realny, jak i wirtualny. Przekonaj je, że nie każda osoba spotkana w sieci jest tym, za kogo się podaje, a tym bardziej, że nie zawsze jest warta zaufania i otwartości.

4. Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profil, maksymalnie chroniący jego prywatność.

Dzieci często są nazbyt łatwowierne. Nie potrafią przewidzieć konsekwencji, jakie mogą je spotkać chociażby dlatego, że ujawniły swój wiek. Internet jest polem działania pedofilów, a informacja o wieku dziecka jest dla nich ogromnym ułatwieniem. Podobnie niebezpieczne może być ujawnienie przez dziecko numeru telefonu lub adresu zamieszkania.

5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Internecie. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach.

Tak, jak w przypadku publikacji danych osobowych, dziecko nie zawsze jest w stanie realnie ocenić konsekwencje opublikowania w sieci jakichkolwiek materiałów. Internet nie zapomina – coś, co raz trafiło do sieci, dzięki możliwości wielokrotnego powielenia i umieszczenia na innych stronach, serwerach, serwisach, pozostaje praktycznie na zawsze. Dotyczy to zarówno zdjęć, filmów, jak i np. wpisów na internetowych forach. Bezmyślnie zamieszczone zdjęcie lub film będący dokumentacją głupiej zabawy mogą się zemścić w przyszłości, nawet tej odległej, bo dorosłej. Podobnie jest z materiałami, których założeniem jest obrażenie kogoś lub sprawienie mu przykrości. Umieszczenie ich w Internecie oznacza utratę kontroli nad nimi i ich rozpowszechnieniem, skutki ich publikacji mogą okazać się nieodwracalne.

6. Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci!

Również rodzice często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w Internecie, publikując na swoich stronach lub w serwisach społecznościowych zdjęcia swoich dzieci, nie zważając, że mogą one natychmiast trafić do kolekcji pedofila.

7. Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że na komputerze Twojego dziecka działa zaktualizowany program antywirusowy i zapora sieciowa. Korzystaj  z programów kontroli rodzicielskiej. Pamiętaj jednak, że żaden program nie jest w stanie zastąpić uwagi rodzica.

8. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku, np. na podstawie oznaczeń PEGI.

PEGI to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier komputerowych. To Ty decydujesz do jakich gier lub treści będzie miało dostęp.

9. Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.

Coś, co raz znajdzie się w Internecie prawdopodobnie już nigdy z niego nie zniknie. Jeśli zostanie powielone na innych stronach lub serwerach, prawdopodobnie nikt nie zdoła nigdy tego usunąć. Między innymi właśnie tego najbardziej obawiają się ofiary cyberprzemocy – faktu, że cały świat zobaczy niechciane zdjęcie lub dowie się o złośliwej plotce. Porozmawiaj z dzieckiem, pokaż mu, że niewinny lub nieprzemyślany żart powielony tysiące razy może krzywdzić. Zwróć mu uwagę, że powielając np. agresywny filmik (chociażby dlatego, że jest śmieszny) przyłącza się do grona agresorów. Zwróć uwagę dziecka, że również ono może stać się ofiarą czyjegoś nieprzemyślanego żartu. Pokaż mu, gdzie szukać wtedy pomocy w sieci, ale przede wszystkim – daj mu poczuć, że zawsze może na Ciebie liczyć.

 

Rozwinięcie artykułu pod zamieszczonym poniżej linkiem.

http://dzieckowsieci.fdn.pl/podstawowe-informacje-dla-rodzicow?cat1=&cat2=961&cat3=1586

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Stanisława Będkowskiego w Grabowej
    ul. Szkolna 37, Grabowa, 42-450 Łazy
  • (32) 67 29 543

Galeria zdjęć